• TPK 2018/2019

• 17.06.2019 20:03
        •             V dňoch 10 -14. júna 2019 sa uskutočnil XVIII. ročník Turisticko - poznávacieho kurzu, ktorého sa zúčastnilo 42 žiakov 8. a 9. ročníka a 4 vedúci.

Program prvého dňa bol orientovaný na poznávanie regiónu Banskej Štiavnice. Deti si pozreli lovecký zámok vo Svätom Antone, Starý zámok v Banskej Štiavnici a zrenovovanú Kalváriu, ktorá je v programe TPK stále novinkou. Deň zavŕšili jazdou Čiernohronskou železnicou a prehliadkou skanzenu vo Vydrove.

Program druhého dňa sa pre prvú skupinu na poslednú chvíľu od základu zmenil. Prvým bodom bola prehliadka výstavy Terakotová armáda v Tatranskej galérii v Poprade.  Po prehliadke deti peši vystúpili cez Hrebienok, Bílikovu chatu, Studenovodské vodopády až na Zamkovského chatu.

Druhá skupina prešla Slovenský raj zo severu na juh cez prielom Hornádu, Kláštorskú roklinu, Kláštorisko, ponad Obrovský vodopád, a cez Veľký Kyseľ došla  Glackou cestou na Geravy a odtiaľ na Dedinky. Spolu prešli neuveriteľných 29 km.

Tretí deň poznávacia skupina absolvovala prehliadky Chrámu sv. Jakuba v Levoči a  Spišského hradu, a na záver Dobšinskú ľadovú jaskyňu. Turistická skupina absolvovala prechod Tomášovskou Belou popod Tomášovský výhľad, Sokoliu dolinu, výstup Závojovým vodopádom a Glackou cestou cez Veľké a Malé Zajfy túru zakončili na Stratenskej píle.

Štvrtý deň býva tradične oddychový, zameraný je na prehliadku mimoriadne atraktívneho okolia Rožňavy. Prvým vstupom bola prehliadka evanjelického kostola v Štítniku,  známeho gotickou architektúrou a výnimočnou stredovekou nástennou maľbou. Z jaskýň Slovenského krasu, ktoré sú zapísané na zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO, sme tento rok navštívili Ochtinskú aragonitovú, Domicu, ktorá je súčasťou cezhraničného jaskynného komplexu Domica - Baradla, sme kvôli výpadku prúdu museli vynechať, ale nahradili sme ju nemenej atraktívnou Gombaseckou jaskyňou. V Rožňave deti vystúpili na Strážnu vežu a deň sme zakončili prehliadkou Betliarskeho kaštieľa.

Piaty deň sme navštívili Kremnicu, kde sme si prezreli Mestský hrad a mincovňu a odpoludnia  štôlňu Andrej. Program XVIII. ročníka TPK bol i vďaka skvelému správaniu detí viac než uspokojivo naplnený

Foto tu.
        • 5.C na oslave 70. výročia vzniku policajnej kynológie

• 09.06.2019 08:22
        • 6. júna 2019 sa žiaci V.C triedy zúčastnili oslavy 70. výročia vzniku policajnej kynológie na Slovensku, ktorú odbor kynológie a hipológie Prezídia Policajného zboru zorganizoval na hrade Červený Kameň. Súčasťou osláv boli verejnosti prístupné ukážky policajnej kynológie, do ktorých bol zapojený aj vrtuľník a zásahová jednotka. Okrem toho deti videli výstavku šteniat z chovu PZ a  vystavenú policajnú a hasičskú techniku, vrátane dobovej. Atmosféru celej akcie dotvorila doprava na Červený Kameň, ktorú zrealizoval jeden z rodičov retroautobusom Škoda 706 RTO Lux.

Foto TU
        • Kurz "Poznaj hlavné mesto".

• 25.05.2019 16:49
        • V dňoch 21.-23.mája 2019 sa uskutočnil kurz pre žiakov V. ročníka pod názvom „Poznaj hlavné mesto“. Tento školský rok sa ho zúčastnilo 99 žiakov a 5 učiteliek.

Cieľom kurzu je spoznávanie hlavných dominánt Bratislavy a dozvedieť sa o nich čo najviac informácií. Kurz má vopred určený program, tento rok sme sa neraz museli podriadiť počasiu, ktoré nebolo žičlivé.

Deti absolvovali plánovanú prehliadku Dómu sv. Martina s odborným výkladom, prezreli si budovu SND a Reduty, navštívili Prírodovedné múzeum, Múzeum dopravy, hrad Devín a ZOO.

Foto TU
        • Historicko - geografická exkurzia.

• 20.05.2019 12:21
        • 16.mája 2019 sa žiaci siedmeho a ôsmeho ročníka zúčastnili tradičnej historicko -geografickej exkurzie, ktorá ich tento rok zaviedla opäť na južnú Moravu. V rámci exkurzie navštívili Buchlovice, kde si prezreli barokový zámok situovaný v anglickom parku. V neďalekom Starom Měste si prezreli Kovozoo - jedinečnú kovovú ZOO v Európe, ktorá sa nachádza v zaujímavom a netradičnom prostredí zrekonštruovaného areálu bývalého cukrovaru pri Uherskom  Hradišti. Kovozoo je súčasťou recyklačného ekologického centra – miesta, kde ľudia odovzdávajú nepotrebný odpad a zároveň sa môžu zastaviť a nasať atmosféru umeleckých artefaktov vznikajúcich ako sekundárny produkt pri recyklácii odpadu. V areáli sa nachádza i múzeum poľnohospodárskych strojov. Exkurziu zakončili krátkou prehliadkou historického centra Uherského Hradišťa.
          Foto TU:
        • Donau Auen

• 10.05.2019 18:32
        • Dňa 3. a 7. mája sa naši piataci opäť zúčastnili obľúbenej biologickej exkurzie s názvom Donau-Auen. Žiaci absolvovali prehliadku rakúskeho Národného parku Donau-Auen vzdialeného 35 km od Bratislavy, spojenú s multimediálnou expozíciou o lužnom lese v zámku a s pozorovaním rôznych živočíchov na zámockom ostrove. Súčasťou programu bola aj podvodná pozorovateľňa pod jazerom, kde žiaci sledovali život rýb v Dunajskom ramene. Cestou späť sa zastavili v Marcheggu – v najväčšom hniezdisku bocianov v Európe.